7 cze 2014

Drzewo Roku 2014

Autor: Admin | Kategoria: Aktualności

W związku z tegorocznym konkursem na drzewo roku, zachęcamy Państwa do oddania głosu na szczególny dla koła Knieja dąb św. Mikołaja w Goszczy: http://www.drzeworoku.pl – pozycja numer 48.

 

 

Goszcza, gmina Kocmyrzów Luborzyca (woj. małopolskie)
dąb szypułkowy, wiek ok. 120 lat, obwód 330 cm, wysokość 27 m; N50°11.797′; E020°02.266′

Dąb ten jest dla mieszkańców pobliskich miejscowości symbolem wytrwałości, stałości oraz miejscem integracji społecznej. Przed laty obok dębu przechodzili wierni idący do kościoła w Goszczy. Odpoczywali w jego cieniu, spożywali posiłek czy ucinali sobie drzemkę. Przez lata wisiała na nim ikona św. Mikołaja. Niestety oryginał ikony zaginął kilkanaście lat temu. Koło Łowieckie „Knieja” ufundowało jej kopię oraz stojącą obok kapliczkę św. Huberta, gdzie odbywają się myśliwskie uroczystości.

Drzewo to jest już niestety martwe i nigdy się nie zazieleni. Mimo to nadal jest bardzo ważne, bo stało się miejscem życia wielu gatunków roślin i zwierząt. Aby to podkreślić, w pobliżu zorganizowano punkt edukacyjny, gdzie prowadzone są zajęcia przyrodniczo-leśne. Okoliczni mieszkańcy nadal spacerują do tego miejsca i urządzają pikniki. Dzieciom podoba się potężny pień i konary i nie przeszkadza im, że drzewo nie wypuszcza liści. W 2012 roku na jego cześć posadzono obok młodego dąbka.

Komentowanie jest obecnie zablokowane.