12 paź 2012

Orzeł Przedni uratowany

Autor: Jerzy Chmiel | Kategoria: Aktualności, Reportaże

 

Orzeł Przedni uratowany przez myśliwych

 

 W dniu 16 kwietnia 2009 roku, Jarosław Mach i Wiesław Okoński – myśliwi z KŁ „Knieja” w Krakowie – wybrali się do dzierżawionego przez Koło obwodu łowieckiego nr 1 w  Książu Wielkim, położonego na terenie Nadleśnictwa Miechów. Wpisując pobyt w leśniczówce dowiedzieli się od kolegi Zbigniewa Pietrasika – leśniczego na tym terenie i także członka Koła – iż robotnicy leśni rano na zrębie widzieli orła. Zbyszek dwukrotnie jeździł we wskazane miejsce jednak nic nie zauważył.

Zbliżał się wieczór, więc myśliwi postanowili sprawdzić zrąb jeszcze raz.  Mieli nadzieję, iż gdy w lesie zapanuje spokój ptak, jeśli tam jest, wyjdzie z ukrycia.

I tak też było, już z daleka dostrzegli stojącego na pniu orła.

Gdy podeszli bliżej ptak, zamiast odfrunąć, przyjął pozycję obronną zasłaniając się szponami.

 

 

Koledzy skontaktowali się ze mną telefonicznie, zastanawiając się co robić. Po krótkiej naradzie postanowiliśmy ptaka schwytać  i przekazać prof. Zbigniewowi Bonczarowi, który będąc pracownikiem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, jest ekspertem zajmującym się ptakami drapieżnymi. Posiada też wolierę do przetrzymania i leczenia.

Było dla nas oczywiste, iż pozostawienie w lesie na noc nielotnego, rannego ptaka było by dla niego wyrokiem śmierci. Ponieważ zapadał zmrok, myśliwi musieli działać szybko. Pomimo jego ostrych szponów udało się schwytać orła i przetransportować go w bezpieczne miejsce.

Rano skontaktowałem się z  prof. Zbigniewem Bonczarem, który chętnie zgodził się obejrzeć ptaka i zająć się jego dalszym leczeniem.

Bliższe oględziny wykazały iż jest to niezwykle rzadki Orzeł  Przedni.

Szacuje się iż w Polsce jest ok. 35-40 par lęgowych tych ptaków. Oględziny skrzydła wykazały, iż jest ono uszkodzone – być może po zderzeniu z  przewodami elektrycznymi lub ogrodzeniem leśnym, przy którym został znaleziony. Trzeba tu podkreślić zaangażowanie i rozsądek myśliwych z Koła Łowieckiego „Knieja” w Krakowie, którzy swym działaniem uratowali tego wspaniałego i rzadkiego ptaka.

Mamy nadzieję, iż po rekonwalescencji wróci do swojego naturalnego środowiska.

Zapraszamy do galerii, po więcej zdjęć orła.

J.Chmiel

 

PS Pierwsza  próba powrotu ptaka do naturalnego środowiska nie powiodła się. Podjęto więc decyzję umieszczenia orła w Krakowskim Ogrodzie Zoologicznym, gdzie stał się wielką atrakcją dla zwiedzających. Jest także wielka szansa, że dochowa się potomstwa, gdyż ptak okazał się młodą, około trzy letnią samicą.

 

Komentowanie jest obecnie zablokowane.