12 paź 2012

Kapliczki św. Huberta

Autor: Jerzy Chmiel | Kategoria: Aktualności, Artykuły

Historia budowy kapliczek św. Huberta w lesie Goszcza nadleśnictwa Miechów

Niemal w środku lasu Goszcza znajduje się miejsce nazywane przez miejscową ludność Polaną pod św. Mikołajem. Nazwa ta pochodzi od ikony św. Mikołaja, która wisiała tu na starym dębie od dziesiątków lat. Legenda głosiła, że obraz powiesili rodzice dziecka które, zaginęło w okolicznej wiosce i zostało odnalezione szczęśliwie drugiego dnia pod tym właśnie dębem. Na początku lat osiemdziesiątych obraz  podzielił los wielu okolicznych zabytkowych kapliczek – zniknął bez śladu. Gdy w roku 1996 zostałem łowczym KŁ Knieja Kraków miałem jeszcze w pamięci z dzieciństwa tę kapliczkę. Zdałem sobie sprawę, że za kilka lat nikt już nie będzie pamiętał skąd wzięła się nazwa tej urokliwej polany.

 

Pragnąłem, aby kapliczka wróciła na swoje miejsce.Poprosiłem o pomoc kilku przyjaciół – myśliwych, z którymi polowałem. Postanowiliśmy,  by główną postacią w kapliczce był tak jak przez wiele lat św. Mikołaj,  lecz by podkreślić udział myśliwych w tym wydarzeniu w prawym dolnym rogu obrazu umieścić postać naszego patrona, św. Huberta. Drewnianą kapliczkę wykonałem wraz z moim sąsiadem panem Eugeniuszem Nogą, miejscowym stolarzem. Obraz namalował Jacek Zalasiński, kuzyn Andrzeja Zalasińskiego – myśliwego zaangażowanego w odbudowę. W przygotowaniu miejsca i uroczystego odsłonięcia zaangażowani byli: Inicjator budowy J.Chmiel, W.Włosiński, J.Matusik, M.Salwarowski, M.Białek, A.Battek.

3 listopada 1996 roku w dniu naszego patrona, św. Huberta, dokonaliśmy uroczystego poświęcenia kapliczki. Na tą uroczystość przybyli myśliwi oraz około 100 osób z okolicznych wiosek, którzy pamiętali dawną kapliczkę. Po uroczystości myśliwi zaprosili wszystkich do wspólnego ogniska. W miłej atmosferze żegnaliśmy się z mieszkańcami obiecując, że za rok spotkamy się tu znowu na myśliwskiej Mszy Hubertowskiej.

Zwyczaj ten podtrzymujemy nieprzerwanie do dziś. Zawsze w pierwszą niedziele listopada spotykamy się tu z mieszkańcami, a po Mszy św. częstujemy wszystkich myśliwskim bigosem, a dzieci obdarowujemy prezentami. Czas umilają zespoły muzyczne. Na spotkania przybywa zależnie od pogody od 400 do 1000 osób. Spotkania te doprowadziły do niezwykłej integracji mieszkańców z myśliwymi i leśnikami.

 

W czerwcu roku 2005,  widząc jakim powodzeniem cieszą się nasze spotkania, postanowiliśmy wybudować kapliczkę zadaszoną. Inicjatorami budowy byli myśliwi: Włodzimierz Skleniarz i Jerzy Chmiel. Wraz z nimi w budowie udział wzięli: M.Salwarowski, A.Battek, A.Mazur, J.Salwarowski, J.Mach, J.Chorabik, Z.Ulatowski, J.Ptak, K.Mach, S.Białek, A.Zalasiński, E.Noga, J.Dyktyński, Z.Pietrasik, Ł.Salwarowski, Z.Duda, W.Smolski, M.Białek, P.Kochan, W.Pociask.

 

 

 

Kapliczka powstała obok istniejącej. Jej centralną częścią jest płaskorzeźba św. Huberta.

Indywidualne zaangażowanie kolegów jest wykazane w dokumencie, który został wmurowany w ścianę kapliczki wraz ze zdjęciami z budowy.

Kapliczka stała się ulubionym celem spacerów w lesie Goszcza.

 

 


 

 J.Chmiel


Odpowiedzi: 2 dla “Kapliczki św. Huberta”

  1. Zofia Napisał:

    Gratuluje!!!! Darz Bor!!! ZK

  2. Dajrota Napisał:

    Wspaniała inicjatywa! Oby inni Koledzy brali z Was przykład!